Movies I've Seen by thewhiteraven

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
2. A Beautiful Mind 2.5/4 3.1/4
3. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
4. Gladiator (2000) 2.5/4 3.2/4
5. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
7. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
8. The Matrix 3.5/4 3.2/4
9. Titanic (1997) 2.5/4 3.0/4
10. The Shawshank Redemption 2.5/4 3.5/4
11. Secret Window 1.5/4 2.4/4
12. A Lot Like Love 2.5/4 2.4/4
13. Across the Universe 3.5/4 2.7/4
14. Atonement (2007) 2.5/4 2.9/4
15. Emma (1996) 2.0/4 2.6/4
16. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
17. Stigmata 3.0/4 2.3/4
18. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
19. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
20. Love Actually 1.5/4 2.9/4
21. The Holiday (2006) 3.5/4 2.7/4
22. The Hunchback of Notre Dame (1996) 3.0/4 2.8/4
23. Wicker Park 3.5/4 2.4/4
24. An Inconvenient Truth 2.5/4 2.6/4
25. The Godfather 4.0/4 3.5/4
26. Mona Lisa Smile 4.0/4 2.5/4
27. Fight Club 3.0/4 3.3/4
28. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
29. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
30. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
31. A Clockwork Orange 2.5/4 3.1/4
32. Amadeus 4.0/4 3.2/4
33. Red Violin, The ( violon rouge, Le ) N/A 2.8/4
34. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
35. The Lion King 1 1/2 4.0/4 2.6/4
36. Shrek 4.0/4 3.1/4
37. Shrek 2 3.5/4 2.8/4
38. Ice Age N/A 2.9/4
39. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
40. Ray 2.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name