Some of my favorites
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 5. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Apocalypse Now | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Memento | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | American Beauty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | The Bourne Identity (2002) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Office Space | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | 2001: A Space Odyssey | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | The King's Speech | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Snatch | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Black Swan (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | V for Vendetta | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 29. | The Graduate | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 30. | Zombieland | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Into the Wild | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Gandhi | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 33. | X-Men: First Class | 3.5/4 | 3.1/4 |



