Top Documentary
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Harlan County U.S.A. | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Pumping Iron | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Gates of Heaven | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Atomic Café | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Roger & Me | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Thin Blue Line | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | A Brief History of Time | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Paris is Burning | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Brother's Keeper (1992) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Hoop Dreams | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | When We Were Kings | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Fast, Cheap & Out of Control | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | 4 Little Girls | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Bus 174 ( Ônibus 174 ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Capturing the Friedmans | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | The Fog of War | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Stevie (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Super Size Me | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Grizzly Man | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Jesus Camp | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Exit Through the Gift Shop | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | The House I Live In | 3.0/4 | 2.6/4 |



