Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Descendants (2011) | N/A | 3.0/4 | |
| 2. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Citizen Kane | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Gone with the Wind | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Great Escape | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Once Upon a Time in the West | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Lawrence of Arabia | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Amadeus | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Bridge on the River Kwai | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Ben-Hur (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Singin' in the Rain | 4.0/4 | 3.2/4 |



