Blu-ray Movie Collection by whatch22

Blu-ray Movie Collection

# Movie Title Rating Overall Add
1. 127 Hours N/A 3.0/4
2. 28 Days Later N/A 3.0/4
3. 8 Mile N/A 2.6/4
4. A.I. Artificial Intelligence N/A 2.6/4
5. Adaptation N/A 2.9/4
6. The Adventures of Tintin N/A 2.8/4
7. Almost Famous N/A 3.1/4
8. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) N/A 3.1/4
9. American Beauty N/A 3.1/4
10. American History X N/A 3.2/4
11. American Hustle N/A 3.0/4
12. Animal Kingdom (2010) N/A 2.9/4
13. Argo N/A 3.1/4
14. Arrival (2016) 3.5/4 3.2/4
15. Arthur Christmas N/A 2.9/4
16. The Artist N/A 3.2/4
17. Assassin, The ( Nie yin niang ) N/A 2.9/4
18. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford N/A 2.9/4
19. Australia (2008) N/A 2.5/4
20. Avatar N/A 3.0/4
21. The Aviator (2004) N/A 3.0/4
22. Baby Driver 3.0/4 3.1/4
23. Beasts of the Southern Wild N/A 3.0/4
24. Before the Devil Knows You're Dead N/A 2.9/4
25. Being John Malkovich N/A 2.9/4
26. Beowulf (2007) N/A 2.4/4
27. Big Hero 6 N/A 3.2/4
28. The Big Sick 3.5/4 3.1/4
29. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) N/A 3.2/4
30. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
31. Blue is the Warmest Color ( vie d'Adèle, La ) N/A 3.0/4
32. Blue Jasmine N/A 3.0/4
33. Blue Valentine N/A 2.9/4
34. The Boxtrolls N/A 2.7/4
35. Brave (2012) N/A 2.9/4
36. Bridge of Spies N/A 3.0/4
37. Brokeback Mountain N/A 2.9/4
38. Brooklyn N/A 3.2/4
39. Captain Phillips N/A 3.1/4
40. Carol N/A 2.9/4
41. Cast Away N/A 3.0/4
42. Charlie Wilson's War N/A 2.7/4
43. Children of Men N/A 3.1/4
44. City of God ( Cidade de Deus ) N/A 3.3/4
45. Cloud Atlas N/A 2.9/4
46. Cold Mountain N/A 2.7/4
47. Crash (2005) N/A 2.9/4
48. Crazy Heart N/A 2.8/4
49. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
50. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
51. Dallas Buyers Club N/A 3.2/4
52. The Dark Knight N/A 3.4/4
53. The Departed N/A 3.3/4
54. Descendants (2015) N/A 2.5/4
55. Despicable Me N/A 3.1/4
56. District 9 N/A 3.0/4
57. Doubt N/A 3.1/4
58. Drive (2011) N/A 3.1/4
59. Dunkirk (2017) 3.5/4 3.3/4
60. Eastern Promises N/A 3.0/4
61. An Education N/A 2.9/4
62. Ex Machina N/A 3.2/4
63. Eyes Wide Shut N/A 2.6/4
64. The Fighter (2010) N/A 3.1/4
65. Forgetting Sarah Marshall N/A 2.8/4
66. Foxcatcher N/A 2.9/4
67. Frankenweenie (2012) N/A 2.9/4
68. Frost/Nixon N/A 3.0/4
69. Frozen (2013) N/A 3.0/4
70. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
71. Garden State N/A 2.9/4
72. Gladiator (2000) N/A 3.2/4
73. Gone Baby Gone N/A 3.0/4
74. Gone Girl N/A 3.2/4
75. Good Night, and Good Luck N/A 3.0/4
76. The Grand Budapest Hotel N/A 3.3/4
77. The Green Mile N/A 3.3/4
78. Hell or High Water 3.5/4 3.2/4
79. Her N/A 3.1/4
80. A History of Violence N/A 3.0/4
81. How to Train Your Dragon N/A 3.2/4
82. How to Train Your Dragon 2 N/A 3.0/4
83. Hugo N/A 3.0/4
84. Hunger (2008) N/A 2.9/4
85. The Hurt Locker N/A 3.1/4
86. Illusionist, The ( illusionniste, L' ) N/A 3.0/4
87. In Bruges N/A 3.1/4
88. Inception N/A 3.3/4
89. Inglourious Basterds (2009) N/A 3.2/4
90. Inside Out (2015) N/A 3.3/4
91. Into the Wild N/A 3.2/4
92. The Iron Lady N/A 2.5/4
93. Jackie (2016) 3.0/4 2.7/4
94. Juno N/A 2.9/4
95. The Kids Are All Right N/A 2.7/4
96. King Kong (2005) N/A 2.7/4
97. The King's Speech N/A 3.2/4
98. Kubo and the Two Strings 3.5/4 3.3/4
99. Kung Fu Hustle N/A 3.0/4
100. Kung Fu Panda N/A 3.0/4
101. L.A. Confidential N/A 3.2/4
102. La La Land 3.5/4 3.1/4
103. The Last King of Scotland N/A 3.0/4
104. The Lego Batman Movie N/A 3.0/4
105. The Lego Movie N/A 3.1/4
106. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) N/A 3.1/4
107. Life of Pi N/A 3.2/4
108. Lincoln N/A 3.0/4
109. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
110. The Lobster 3.0/4 3.0/4
111. Logan (2017) 3.0/4 3.1/4
112. Looper N/A 2.9/4
113. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
114. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
115. Lord of the Rings: The Two Towers N/A 3.3/4
116. Lost in Translation N/A 2.9/4
117. Mad Max: Fury Road N/A 3.2/4
118. Magnolia N/A 3.1/4
119. Manchester by the Sea 3.5/4 3.1/4
120. The Martian N/A 3.2/4
121. The Master (2012) N/A 3.0/4
122. Melancholia (2011) N/A 2.7/4
123. Memento N/A 3.2/4
124. The Messenger (2009) N/A 2.9/4
125. Michael Clayton N/A 2.9/4
126. Midnight in Paris (2011) N/A 3.0/4
127. Milk N/A 3.0/4
128. Les Misérables (2012) N/A 3.0/4
129. Moana (2016) 3.0/4 3.2/4
130. Monsters University N/A 3.0/4
131. Moulin Rouge (2001) N/A 2.9/4
132. My Week with Marilyn N/A 2.7/4
133. Nightcrawler N/A 3.3/4
134. No Country for Old Men N/A 3.2/4
135. Nocturnal Animals 3.0/4 3.1/4
136. Notes on a Scandal N/A 2.9/4
137. Once N/A 3.1/4
138. ParaNorman N/A 2.9/4
139. The Peanuts Movie N/A 2.9/4
140. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
141. Prophet, A ( prophète, Un ) N/A 3.1/4
142. Punch Drunk Love N/A 2.8/4
143. The Queen (2006) N/A 2.9/4
144. Rango (2011) N/A 2.8/4
145. Ratatouille N/A 3.1/4
146. Red Turtle, The ( tortue rouge, La ) N/A 3.2/4
147. Requiem for a Dream N/A 3.1/4
148. The Revenant (2015) N/A 3.3/4
149. Revolutionary Road N/A 2.8/4
150. Road to Perdition N/A 3.0/4
151. Room (2015) N/A 3.3/4
152. The Royal Tenenbaums N/A 2.9/4
153. Run Lola Run ( Lola rennt ) N/A 2.9/4
154. Rust and Bone ( De rouille et d'os ) N/A 3.0/4
155. Saving Private Ryan N/A 3.3/4
156. Separation, A ( Jodaeiye Nader az Simin ) N/A 3.2/4
157. A Serious Man N/A 2.9/4
158. Sessions, The ( Six Sessions ) N/A 2.9/4
159. Shakespeare in Love N/A 2.8/4
160. Shame (2011) N/A 3.0/4
161. The Shape of Water 3.5/4 3.1/4
162. Shaun the Sheep Movie N/A 3.0/4
163. Short Term 12 N/A 3.3/4
164. Shutter Island N/A 3.1/4
165. Sicario N/A 3.1/4
166. Sideways N/A 2.9/4
167. The Simpsons Movie N/A 2.7/4
168. Sin City N/A 3.0/4
169. The Sixth Sense N/A 3.2/4
170. Skin I Live In, The ( piel que habito, La ) N/A 2.7/4
171. Skyfall N/A 3.1/4
172. Slumdog Millionaire N/A 3.1/4
173. The Social Network N/A 3.1/4
174. South Park: Bigger, Longer & Uncut N/A 2.9/4
175. Traffic (2000) N/A 3.0/4
176. The Tree of Life N/A 2.9/4
177. Tropic Thunder N/A 2.7/4
178. True Grit (2010) N/A 3.1/4
179. The Truman Show N/A 3.0/4
180. Under the Skin (2014) N/A 3.0/4
181. United 93 N/A 2.9/4
182. Up (2009) N/A 3.3/4
183. Up in the Air (2009) N/A 2.9/4
184. Vicky Cristina Barcelona N/A 2.7/4
185. Walk the Line N/A 3.1/4
186. Wall-E N/A 3.2/4
187. Warrior (2011) N/A 3.2/4
188. Where the Wild Things Are N/A 2.6/4
189. Whiplash (2014) N/A 3.4/4
190. Winnie the Pooh N/A 3.0/4
191. Winter's Bone N/A 2.9/4
192. Wreck-It Ralph N/A 3.2/4
193. The Wrestler (2008) N/A 3.0/4
194. Zero Dark Thirty N/A 3.0/4
195. Zodiac (2007) N/A 2.9/4
196. Zootopia 3.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name