A24 Movies I've Seen(Ordered by preference)
# | Movie Title | Rating | Overall | Add |
---|---|---|---|---|
1. | Room (2015) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
2. | Lady Bird | 4.0/4 | 3.1/4 | |
3. | The Florida Project | 4.0/4 | 3.2/4 | |
4. | Moonlight | 4.0/4 | 3.2/4 | |
5. | Eighth Grade | 4.0/4 | 3.3/4 | |
6. | Ex Machina | 4.0/4 | 3.2/4 | |
7. | The Spectacular Now | 3.5/4 | 3.0/4 | |
8. | The Disaster Artist | 3.0/4 | 3.0/4 | |
9. | The Farewell (2019) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
10. | A Ghost Story (2017) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
11. | Mississippi Grind | 3.5/4 | 2.5/4 | |
12. | The End of the Tour | 3.5/4 | 3.1/4 | |
13. | Green Room | 3.5/4 | 2.9/4 | |
14. | The Lobster | 3.0/4 | 3.0/4 | |
15. | Good Time (2017) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
16. | Spring Breakers | 2.0/4 | 2.3/4 | |
17. | The Bling Ring | 2.0/4 | 2.4/4 | |
18. | First Reformed | 3.0/4 | 3.3/4 | |
19. | Laggies | 2.5/4 | 2.5/4 | |
20. | Obvious Child | 3.0/4 | 2.7/4 | |
21. | While We're Young | 3.0/4 | 3.0/4 | |
22. | The Witch (2016) | 3.5/4 | 2.9/4 |