Top Movie List by hoods_breath

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Space Pirate Captain Harlock ( Harlock: Space Pirate ) 4.0/4 3.4/4
2. The Judge (2014) 3.5/4 2.9/4
3. Edge of Tomorrow 4.0/4 3.1/4
4. Interstellar 3.5/4 3.2/4
5. Shoot 'Em Up 3.5/4 2.6/4
6. Steamboy ( Suchîmubôi ) 3.5/4 2.7/4
7. The Last Starfighter 3.0/4 2.7/4
8. Dragonheart 3.5/4 2.6/4
9. Maverick (1994) 3.5/4 2.6/4
10. The Rescuers (1977) 4.0/4 2.7/4
11. Bill & Ted's Excellent Adventure 3.0/4 2.7/4
12. A Knight's Tale 3.5/4 2.6/4
13. James and the Giant Peach 3.5/4 2.7/4
14. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
15. Vampire Hunter D: Bloodlust 3.5/4 2.9/4
16. The Abyss 3.0/4 2.9/4
17. Cast Away 4.0/4 3.0/4
18. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
19. August: Osage County 3.0/4 2.8/4
20. The Best Exotic Marigold Hotel 3.5/4 2.8/4
21. Million Dollar Arm 3.0/4 2.8/4
22. Guardians of the Galaxy 4.0/4 3.2/4
23. The Saint 2.5/4 2.5/4
24. The Jackal (1997) 2.5/4 2.4/4
25. The Siege (1998) 2.5/4 2.4/4
26. U.S. Marshals 3.0/4 2.6/4
27. The Adjustment Bureau 3.0/4 2.7/4
28. Riddick 3.5/4 2.6/4
29. Lionheart 2.0/4 1.9/4
30. Bloodsport 3.5/4 2.6/4
31. Down Periscope 2.5/4 2.1/4
32. Homeward Bound: The Incredible Journey 4.0/4 2.7/4
33. Napoleon Dynamite 3.0/4 2.6/4
34. His Girl Friday 3.5/4 3.0/4
35. The Time Traveler's Wife 3.0/4 2.7/4
36. Demolition Man 3.0/4 2.6/4
37. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
38. 48 Hrs. 2.5/4 2.8/4
39. Coming to America 4.0/4 2.8/4
40. Cinderella Man 3.5/4 3.0/4
41. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
42. Stardust (2007) 4.0/4 2.9/4
43. Brick 3.5/4 2.9/4
44. This Film is Not Yet Rated 4.0/4 2.9/4
45. Club Dread 2.0/4 2.0/4
46. The Hunt for Red October 3.0/4 2.9/4
47. Cinderella (1950) 4.0/4 2.9/4
48. 101 Dalmatians (1961) 4.0/4 2.9/4
49. The Fox and the Hound 4.0/4 2.9/4
50. The Brave Little Toaster 3.5/4 2.8/4
51. Anastasia (1997) 2.0/4 2.8/4
52. The Aristocats 4.0/4 2.8/4
53. Singin' in the Rain 3.5/4 3.2/4
54. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
55. Labyrinth (1986) 3.5/4 2.9/4
56. Newsies 4.0/4 2.7/4
57. Pleasantville 3.0/4 2.8/4
58. Liar Liar 2.5/4 2.6/4
59. Contact (1997) 3.5/4 2.7/4
60. Six Days, Seven Nights 2.5/4 2.2/4
61. Air Force One 3.0/4 2.7/4
62. Cars 2.5/4 2.8/4
63. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
64. D2: The Mighty Ducks 2.5/4 2.1/4
65. Overboard (1987) 4.0/4 2.8/4
66. The Royal Tenenbaums 2.5/4 2.9/4
67. Shrek 3.5/4 3.1/4
68. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
69. The Usual Suspects 2.0/4 3.3/4
70. National Treasure 4.0/4 2.7/4
71. Lord of War 3.0/4 2.8/4
72. Deep Impact 2.5/4 2.4/4
73. G.I. Jane 2.0/4 2.3/4
74. Green Street Hooligans 2.0/4 2.8/4
75. Hidalgo 3.5/4 2.5/4
76. The Road (2009) 2.5/4 2.8/4
77. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
78. The Warriors (1979) 2.5/4 2.9/4
79. Crimson Tide 3.5/4 2.8/4
80. Taxi Driver (1976) 2.5/4 3.3/4
81. Kings of Summer, The ( Toy's House ) 4.0/4 3.0/4
82. Mystery Road 2.5/4 2.9/4
83. The Lego Movie 3.5/4 3.1/4
84. Dirty Rotten Scoundrels 3.0/4 2.8/4
85. Secondhand Lions 4.0/4 2.8/4
86. The Weather Man 3.5/4 2.4/4
87. Chain Reaction (1996) 2.0/4 2.3/4
88. Lucky Number Slevin 3.5/4 2.8/4
89. Angels in the Outfield (1994) 3.0/4 2.4/4
90. Treasure Planet 3.0/4 2.8/4
91. The Princess Diaries 3.5/4 2.6/4
92. The Devil Wears Prada 3.0/4 2.7/4
93. The Prestige (2006) 2.5/4 3.2/4
94. Wild Wild West 2.5/4 1.6/4
95. The Pursuit of Happyness 2.5/4 3.0/4
96. I, Robot 3.0/4 2.7/4
97. Ender's Game 4.0/4 2.6/4
98. Philomena 4.0/4 3.0/4
99. Stranger Than Fiction 4.0/4 2.8/4
100. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
101. Mad Max: Beyond Thunderdome 2.5/4 2.6/4
102. Jason and the Argonauts 2.5/4 2.9/4
103. The Life Aquatic with Steve Zissou 3.0/4 2.8/4
104. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
105. The Great Mouse Detective 4.0/4 2.9/4
106. Mrs. Doubtfire 3.0/4 2.7/4
107. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
108. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
109. Minority Report 3.5/4 2.9/4
110. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
111. Pocahontas 3.0/4 2.7/4
112. The Patriot (2000) 3.0/4 2.8/4
113. Highlander 3.5/4 2.8/4
114. Mortal Kombat 2.5/4 2.3/4
115. The Mighty Ducks 2.5/4 2.5/4
116. Conan the Barbarian (1982) 3.5/4 2.7/4
117. The NeverEnding Story 3.5/4 2.9/4
118. Robin Hood: Men in Tights 3.5/4 2.6/4
119. Big 3.5/4 3.0/4
120. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
121. Monty Python's Life of Brian 3.0/4 3.1/4
122. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 2.5/4 2.8/4
123. Airplane! 3.5/4 3.0/4
124. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
125. Robin Hood (1973) 4.0/4 3.0/4
126. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
127. Snow White and the Seven Dwarfs 3.5/4 3.0/4
128. Alice in Wonderland (1951) 3.5/4 2.9/4
129. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
130. Fantasia 4.0/4 3.0/4
131. Willow 3.5/4 2.8/4
132. Rambo 3.0/4 2.7/4
133. Wayne's World 3.5/4 2.8/4
134. Weird Science 3.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name